33rd FAI World Gliding Championships
Räyskälä, Finland, 19.06.2014 - 06.07.2014
Standard class
5, 03.07.2014, Unofficial results
Racing Task
002Porras - 137Ajoniemi - 025Koski - 087Saloinen - 022Humppila - 027Loimaa - 004Renko - 001Rayskala
Task length: 365,9km
Maximum Points: 1000, Day factor = 0,774
# CN Pilot Country Glider Start Finish Time Speed Dist. Points Pen.
1. I Kawa Sebastian Poland Discus 13:39:49 18:24:17 04:44:28 77.2km/h 365.9km 774
2. LOT Krok Tomasz Poland LS 8 13:32:04 18:31:01 04:58:57 73.4km/h 365.9km 768
3. 21 Schmelzer Bert Belgium Discus 2a 13:40:45 19:02:03 05:21:18 68.3km/h 365.9km 761
4. 232 Hood Jez Great Britain LS 8 13:44:19 350.5km 706
5. XN Schmelzer Tijl Belgium Discus 2a 13:41:02 342.3km 689
6. 352 Hood Richard Great Britain LS 8 13:44:41 313.9km 632
7. TA Nord Janne Sweden Discus2T 13:34:02 297.2km 599
8. N8 Schmidt Claudio Brazil LS 8 14:18:17 269.2km 542
9. JS Sorri Juha Finland Discus 2b 13:59:43 256.9km 517
10. MK Omsels Jan Germany Discus 2a 14:16:13 248.5km 501
10. AKI Kiessling Mario Germany Discus 2a 14:16:16 248.5km 501
12. FL Vladas Motuza Lithuania DISCUS_2A 13:51:27 244.8km 493
13. ET Guerin Denis France Discus 2a 14:20:38 236.4km 476
14. 90 Fletcher Bob USA ASW-28 14:23:19 235.0km 473
14. 2T Gaisford Phillip USA Discus 2 14:21:22 234.7km 473
16. TC Pollak Samuel Slovakia LS 8 14:19:10 229.4km 462
17. P2 Sabeckis Vytautas Lithuania LS 8 13:51:23 226.0km 455
18. CG Ichikawa Makoto Japan Discus 2a 14:11:03 217.3km 438
19. iEB Alfers Alfred-Paul The Netherlands LS 8 14:23:02 217.2km 437
20. AA Sørensen Ulrik Denmark Discus-2T 13:32:07 216.1km 435
20. GX Cink Miloslav Czech republic Discus 2a 14:18:45 216.0km 435
22. DA Hoyeau Frédéric France Discus2a 13:43:48 214.3km 432
23. E5 Seijffert Bas The Netherlands LS 8 15:07:50 207.0km 417
24. KG Haggenmüller Reinhard Austria Discus 2a 13:55:06 134.3km 270
25. V Squarciafico Vittorio Italy DISCUS 2A 14:19:46 133.8km 269
26. AS Ryabchinsky Sergey Russian Federation Discus 2b 14:12:33 124.1km 250
27. HY Whitecross Gary South Africa LS 8 14:31:44 91.7km 185
28. ES Gage Matthew Australia LS 8 14:40:55 91.5km 184
28. AJ Barnes Allan Australia LS 8 14:35:39 91.4km 184
28. N3 Koskiniemi Antti Finland Discus 2b 14:16:26 91.3km 184
28. GG Pinni Vittorio Italy LS 8 13:52:56 91.2km 184
32. KS Kussbach Sue Germany LS 8 14:19:19 78.1km 157
33. SK Jancik Dominik Slovakia LS 8 14:18:07 77.6km 156
34. 2A Laugesen Thomas Denmark Discus 2a 13:32:31 70.3km 142
35. 8K Lindell Ronny Sweden Discus 2T 13:25:47 70.1km 141
36. HAL Diofasi Orsolya Hungary Discus 2a 13:26:06 64.9km 131
37. AO Boruvka Jan Czech republic LS 8 13:30:43 63.4km 128
38. Y Wojciechowski Pawel Poland Discus 2a 13:32:21 62.9km 127
39. EL Goldenzweig Damian Argentina Discus2 14:19:07 56.3km 113
40. JH Purnhagen Guilherme Brazil Discus 2T 14:03:41 26.0km 52
41. TQ Lingureanu Sorin Romania LS 8 14:38:02 13.8km 28
42. SF Garda Raul Argentina LS 8 14:21:30 13.0km 26
HY - Warning: Declared start time differs 3'44"
AJ - Warning: Declared start time differs 4'21"

Powered by SeeYou