33rd FAI World Gliding Championships
Räyskälä, Finland, 19.06.2014 - 06.07.2014
Standard class
-1, 19.06.2014, Practice day
Speed Task, Task time: 02h 00min
010Keritty - 103Vampula - 087Saloinen - 001Rayskala
Task length: 155.1km/365.8km (258.8km)
Maximum Points: 646, Day factor = 0.919
# CN Pilot Country Glider Start Finish Time Speed Dist. Points Pen.
1. DA Hoyeau Frédéric France Discus2a 13:28:39 15:35:36 02:06:57 83.3km/h 176.2km 594
2. ET Guerin Denis France Discus 2a 13:28:41 15:38:53 02:10:12 81.5km/h 176.9km 590
3. CG Ichikawa Makoto Japan Discus 2a 13:28:49 15:38:33 02:09:44 80.7km/h 174.6km 588
4. GG Pinni Vittorio Italy LS 8 13:29:21 15:38:35 02:09:14 78.2km/h 168.4km 581
5. 232 Hood Jez Great Britain LS 8 13:26:30 15:38:41 02:12:11 77.7km/h 171.1km 580
6. 352 Hood Richard Great Britain LS 8 13:26:47 15:38:35 02:11:48 76.1km/h 167.3km 576
7. iEB Alfers Alfred-Paul The Netherlands LS 8 13:25:45 183.9km 524
8. E5 Seijffert Bas The Netherlands LS 8 13:25:39 182.7km 521
9. 90 Fletcher Bob USA ASW-28 13:36:57 169.0km 482
10. JS Sorri Juha Finland Discus 2b 13:27:40 166.0km 473
11. SK Jancik Dominik Slovakia LS 8 13:24:29 162.4km 463
12. 8K Lindell Ronny Sweden Discus 2T 13:30:10 157.5km 449
13. TA Nord Janne Sweden Discus2T 13:30:10 157.2km 448
14. GX Cink Miloslav Czech republic Discus 2a 13:24:19 148.1km 422
15. HY Whitecross Gary South Africa LS 8 13:29:34 147.3km 420
16. ES Gage Matthew Australia LS 8 13:28:56 140.4km 400
17. AJ Barnes Allan Australia LS 8 13:29:28 139.6km 398
18. V Squarciafico Vittorio Italy DISCUS 2A 13:35:37 137.2km 391
19. 2A Laugesen Thomas Denmark Discus 2a 13:31:48 137.0km 390
19. KG Haggenmüller Reinhard Austria Discus 2a 13:29:58 136.9km 390
21. AO Boruvka Jan Czech republic LS 8 13:23:51 136.3km 388
22. 21 Schmelzer Bert Belgium Discus 2a 13:40:20 132.4km 377
23. 2T Gaisford Phillip USA Discus 2 13:36:45 129.0km 368
24. N3 Koskiniemi Antti Finland Discus 2b 13:29:03 128.5km 366
25. MK Omsels Jan Germany Discus 2a 13:23:23 138.4km 344 50
26. FL Vladas Motuza Lithuania DISCUS_2A 13:32:47 96.0km 273
27. AA Sørensen Ulrik Denmark Discus-2T 13:37:13 94.6km 270
28. XN Schmelzer Tijl Belgium Discus 2a 13:40:14 89.0km 254
29. TQ Lingureanu Sorin Romania LS 8 13:23:13 46.5km 133
30. P2 Sabeckis Vytautas Lithuania LS 8 14:37:37 11.0km 31
31. EL Goldenzweig Damian Argentina Discus2 14:29:59 3.9km 11
DNF. HAL Diofasi Orsolya Hungary Discus 2a 0
DNF. SF Garda Raul Argentina LS 8 0
DNF. I Kawa Sebastian Poland Discus 0
DNF. AKI Kiessling Mario Germany Discus 2a 0
DNF. LOT Krok Tomasz Poland LS 8 0
DNS. KS Kussbach Sue Germany LS 8 0
DNF. TC Pollak Samuel Slovakia LS 8 0
DNS. JH Purnhagen Guilherme Brazil Discus 2T 0
DNF. AS Ryabchinsky Sergey Russian Federation Discus 2b 0
DNS. N8 Schmidt Claudio Brazil LS 8 0
DNF. Y Wojciechowski Pawel Poland Discus 2a 0
MK - Turn area Vampula missed, less than 500m

Powered by SeeYou